czwartek, 25 września 2014

ZAKUPY BEZ WYRZUTÓW SUMIENIA CZ.3: Firmy współpracujące z Fair Wear Foundation





ZAKUPY BEZ WYRZUTÓW SUMIENIA CZ.3: Firmy współpracujące z Fair Wear Foundation

Po przeczytaniu ostatniego posta na pewno wiele z Was zastanawia się czy sklepy, w których regularnie zaopatrujemy się w ubrania współpracują z Fair Wear Foundation bądź jeśli nie, to czy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajdują się sklepy, które taką odzież mogą nam zaoferować bądź czy ewentualnie można je kupić online. Ubranie z oznaczeniem na metce "Fair Wear Foundation" oznacza bowiem, że produkt jest wykonany w etyczny sposób (szczegółowo o wszystkich elementach, które się na to składają opisuję w poprzednim poście), często, choć nie zawsze, idzie to w parze z wykorzystaniem ekologicznych materiałów.

Do współpracy z FWF przystępuje coraz więcej firm, w tej chwili jest ich 133, z tego ok. 70, które oferują produkty odzieżowe, pozostała część to głównie ambasadorzy, firmy handlowe bądź takie, które zajmują się zagadnieniami eksploatacji czy ochrony osobistej. Według wyszukiwarki na stronie FWF towar jedynie z 16 firm można dostać na terenie Polski. W dobie dzisiejszej popularyzacji zakupów online zapewne można powiększyć tę ilość. 



Oznaczenia warte zapamiętania.


Nie da się ukryć, że produkty, które zostały wykonane z ekologicznych bądź recyklingowanych materiałów oraz posiadające oznaczenie FWF są o wiele droższe niż znane nam artykuły z popularnych sieciówek, zwłaszcza jeśli jest to ekskluzywna zagraniczna firma. Sprawdziłam większość z wyszczególnionych marek, w tym wszystkie, których produkty można dostać na terenie Polski, i większość z nich posiada w swoim asortymencie przede wszystkim odzież sportową, specjalistyczną - przeznaczoną do uprawiania konkretnych sportów. Prdukty są jak dla mnie niesamowicie drogie aczkolwiek wiem, że tego typu ubrania innych topowych marek, które również przede wszystkim stawiają na jakość materiałów oraz dbałość o szczegóły i wykończenia, są bardzo podobne cenowo. Stanowi to świetną alternatywę i jeśli regularnie, ze względu na wykonywany zawód bądź hobby, zopatrujemy się w tego typu odzież, warto zapoznać się z asortyentem marek, które współpracują z FWF.


Pozostałe marki oferują odzież na co dzień, od tej bardzo eleganckiej poprzez casualową zakończywszy na prostych basicowych fasonach. Część z nich jest bardzo droga ale dostępne są również tańsze odpowiedniki. Ja zwróciłam uwagę na Continental Clothing oraz Takko Fashion, co jest dla mnie dużym zaskoczeniem ponieważ ta ostatnia marka zawsze kojarzyła mi się z tanią chińszczyzną. Continental Clothing oferuje proste fasony w uniwersalnych kolorach, i choć ceny zaczynają się od około 40zł to ubrania wykonane są z organicznych materiałów (bawełna organiczna, bawełna czesana, lyocell) oraz posiadają oznaczenie FWF a same zakupy można zrobić online. Takko Fashion posiada sieć sklepów stacjonarnych (niestety nie udało mi się znaleźć sklepu online, jest strona jedynie z katalogiem), oferta jest dużo bardziej zróżnicowana a ceny jak w każdej innej sieciówce. Tak jak wspomniałam, byłam bardzo zaskoczona przynależnością marki do FWF i przy nadarzająćej się okazji odwiedzę sklep i sprawdzę oznaczenia na metkach. Bardzo mnie ciekawi czy sklep ma w swojej ofercie również produkty wykonane z materiałów organicznych. 




Poniżej zestawienie logo wszystkich firm, które przynależą z FWF. Polecam Wam odwiedzić stronę organizacji Fair Wear Foundation (tutaj LINK) ponieważ nie każda marka w 100% przestrzega jej standardów. Większość z nich jest na dobrej drodze i z roku na rok coraz większy procent dostawców, z którymi współpracują, a którzy zostali poddani kontroli przez FWF, spełnia wymagania organizacji. Przede wszystkim jednak polecam zapamiętać przedstawione poniżej loga firm i przy najbliższych zakupach przyjrzeć się z bliska asortymentowi, który oferują.





Większość ludzi przywiązuje się do danej marki, głównie ze względu na komfort noszenia odzieży a także jej charakterystyczny look. Jak widzicie, firm, które przynależą i współpracują z FWF jest wciąż garstka. Trudno jest "przerzucić się" na coś, co nie pasuje do naszego stylu, zwłaszcza jeśli kosztuje cztery razy więcej (a czynnik finansowy jak wiemy stanowi często element decydujący). Nie będę Was namawiać do drastycznej zmiany o 180 stopni, do zaprzestania robienia zakupów w ulubionych sklepach i zaopatrywanie tylko w ubrania z etycznymi i ekologicznymi oznaczeniami. Ten temat w Polsce wciąż raczkuje i o ile chętniej sięgamy po ekologiczne produkty to pojęcie etycznej mody niestety nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Zachęcam natomiast do dokładnej analizy metek wewnętrznych oraz wypytywania sprzedawców o zagadnienia związane z jakością oferowanych produktów oraz informacją na temat warunków, w jakich ubrania są produkowane. Nie wstydźmy się takich pytań (wyobrażam sobie, że większość z Was się teraz pobłażliwie uśmiecha:)), mamy prawo wiedzieć co na siebie zakładamy, podobnie jak wypytujemy kelnera w restauracji odnośnie potrawy, którą zamierzamy zjeść. Podczas decydowania się na zakup pomiędzy kilkoma rzeczami, starajmy wybierać się te, które mają ekologiczne i etyczne oznaczenia, zwłaszcza jeśli cena się stanowi dużej różnicy.

Zdjęcia, źródło: Internet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz